„Az IMF-tárgyalást veszélyeztetheti a jegybankra rótt illeték” – írja a Világgazdaság Online gazdasági szakértők elemzéseire hivatkozva, szerdán. Mintha ennek a belengetéséhez tényleg szükség volna bármilyen közgazdász véleményére. Úgy tűnik, hogy a Főnök igen hatékonyan menesztette a mennybe Tündér Gyurit hétfőn - "Végre egy nem liberális, sikeres, történelmi tetteket végrehajtó gazdasági miniszterünk van, Önöknek ez szúrja a szemét", hiszen szinte az egész ország hezitál azóta, hogy vajon igaza lehet, tényleg mi tévedtünk, csak irigyek voltunk Gyurink majdnem kozmikus eredményeire? Elég volt bedobni egy élénkítő csomag vízióját - mely nagyrészt ugyanazt tudja, mint a Start kártya, csak épp nincs fedezete és várhatóan romba dönti hosszú távon a gazdaságot -, az ellenzék oldalán kitört a káosz. Egymást túllicitálva hangsúlyozták az interpellációkban, igen mi is ezt akartuk, a mi programunkat hajtja végre a Fidesz.
Lehet tényleg túl nagy a meleg, sok volt a VívaEszpánnyá, de most azon versenyzünk, hogy ki kaparintsa meg a jövő évi költségvetésen egy mintegy 400 milliárdos lyukat ütő terv babérjait? Egy tervét, ami miatt várhatóan megakadnak az IMF tárgyalások, mert a megvalósítását biztosító, Magyar Nemzeti Bankra kivetett tranzakciós adó egy pöttyet azért sérti az MNB szuverenitását, ami nélkül meg nincs tárgyalás?
A december óta húzódó, jegybanktörvényt övező vitából ennyit csak ki lehetett volna mazsolázni. Ráadásul, az EU számítási rendjében mely eredményszemléletű (szemben a magyar kormány pénzforgalmi szemléletű módszertanával) a mostani légből kapott költekezéssel mintegy 150 milliárddal romlik a hazai mérleg a következő évben, illetve ismét hitet teszünk a kiszámíthatatlan fiskális politika mellett. Ennek folyománya pedig az lehet, hogy végül csak befagyasztják a kohéziós alapokat is.
„Másrészt ugyanakkor arra is utal a mostani módosítás, hogy a kormány fiskális politikája továbbra is kiszámíthatatlan. Ezúttal ugyanis lényegében egy közel 150 milliárd forintos egyenlegromlást hajt végre az idei költségvetésben, miközben az áprilisi konvergencia programban épp ekkora egyenlegjavítást tervezett be annak érdekében, hogy Magyarország megússza az uniós pénzügyi szankciókat.” - index
Igen a „Magyarország győzött” kohéziós alapokat, melyeket a Fidesz miatt majdnem befagyasztottak, majd addig kérlelték az EU-t míg mégsem vette el a pénzt. Ez a híres győzelem, amit a kormánypárt a parlamentben éljenzett. A „jól lenyomtuk Brüsszelt, miénk a pénz” pusztán ennyi: végül nem kenték el a szánkat a hülyeségünk miatt – egyelőre, de Gyuri lehet most Rogánnal közösen megoldja.
Trükközhet nyugodtan Matolcsy a pénz átcsoportosításával, nem jelent semmit. Az, hogy a tranzakciós adót az MNB-re és az államkincstárra is kiterjesztik, egy illúzió. Hiszen állami forrásból gazdálkodnak, a saját pénzét veszi vissza az állam, attól valójában nem lesz több, holott valódi bevételként számoltak vele a 25 év alattiak, 55 év felettiek és a kismamák munkahelyteremtő programjának finanszírozásaként. Ráadásul a szakértők igen kétségesnek tartják a csomag eredményességét.
Elméletben a tranzakciós adó azért kellett, hogy a válságadók kivezetése után legyen forrása a költségvetésnek. A tervek átírása után (6000 forintos plafon pl.) nem igazán tudta teljesíteni ezt a feladatát sem, de a maradékot inkább beleölték egy 300 milliárdos élénkítő csomagba, amihez még a költségvetési tartalékból is felhasználnak 100 milliárdot.
Senkit sem zavar, hogy be fog dőlni a gazdaság? Pedig akkor éhen halunk.
Simor András annyit mondott az egészre, hogy „értelmetlen, jogellenes és veszélyes”. Amennyiben ez megvalósul az olyan, mintha 2,5%-al csökkentenénk az alapkamatot. Amire válaszként az MNB-nek ugyanennyivel kéne megemelnie azt. Az alapkamattal tartjuk kordában az inflációt, ha elengedjük, elszáll a gazdaság, az alapkamat ugyanis a fiskális szigor eszköze, ha ezen lazítunk sosem kapunk pénzt az EU-tól. Akkor pedig ismételten: éhen halunk.
„Az alapkamat a jegybank vagy a jegybank szerepét ellátó intézmény által meghatározott irányadó kamat, amely a kereskedelmi bankok és a központi bank közötti rövid lejáratú betétek és/vagy hitelek kamatát határozza meg. Mivel a kereskedelmi bankoknak bizonyos összegeket mindig a központi banknál kell elhelyezniük (tartalékolási kötelezettség), illetve a központi bank nyújt számukra hitelt, ezen a kamaton keresztül az egész bank- és pénzügyi rendszerre tudnak hatni, ami a reálgazdaságra is befolyással bír. Az alapkamat rendszerint az inflációnak és a gazdaság általános állapotának megfelelően kerül megállapításra, de a legtöbb országban az infláció fékentartása az elsődleges cél.” – bővebben itt, vagy az MNB honlapján.
Rogán Antal szerdai szavaiból annyi derült ki, hogy az egész cécó arra kellett, hogy áttételesen irányíthassák az MNB-t:
Azt Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője is elismerte, hogy lehetnek viták az ügyben. Szerinte biztos, hogy ez a téma szóba kerül majd az IMF-tárgyalásokon. Rogán emellett közölte, nem biztos, hogy helyes, hogy a jegybank nem hárítja tovább a terhet, de a lépést „nem kívánjuk kritizálni”. – hvg
Rogánék valószínűleg szerettek volna egy 2,5%-os alapkamat csökkentést összehozni az MNB nélkül. Azonban Simor nem hárítja át a kivetett terhet, mert akkor kinyírná a gazdaságot. Simor, úgy tűnik, Rogánnal szemben nem kíván éhen halni, illetve ért a közgazdasághoz.
Szóval az eddig vázoltakért versengett hétfőn az ellenzék:
MSZP: "Mesterházy az akciótervvel kapcsolatban leszögezte: minden olyan intézkedést támogatni fognak, amely a munkahelyek megőrzését és támogatását szolgálja. A szocialista politikus szerint az Orbán-kormány talán megtalálta az előző szocialista kormányok korábbi, ezzel kapcsolatos „papírjait”."
LMP: "Jávor örömét fejezte ki, amiért a Fidesz végre megvalósítja azt a járulékcsökkentést, amit az LMP évekkel korábban a programjában meghirdetett." - nol.hu részletek
A nagy büdös éhenhalásért. Mert igen, kéne gazdaságélénkítés, csak nem Tündér Gyuri féle. Olyan, amiért nem akadnak meg az el sem indult IMF tárgyalások, amibe nem roppan bele a gazdaság. Ami miatt egy fél évvel később nem kell állampolgári szinten válságadókat fizetni, megint. Gyuri bármelyik produktuma ilyen, mint az egykulcsos adója például. Aránytalan, a társadalom nagyobb részének előnytelen, de igaz, példátlan marhaságokat tartalmaz. Tavaly mintegy 500 milliárd kiesést okozott az államnak, amit nekünk kellett és majd kell is kompenzálni az eddig vázolt újabb őrület tetejébe.
Az ellenzék részéről nem ártana mérlegelni mielőtt valamit a nevünkre veszünk. Nem ártana gondolkozni, mert a mostani káosz és gazdasági hanyatlás alternatíváját csak aggyal lehet felvázolni.
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
