Hát most aztán adott a nagy kérdés, hogy állítsunk-e Horthynak szobrot, vagy sem. Aztán az sem mindegy, hogy az mellszobor-lovasszobor-hajós szobor, vagy plakett lesz. A helyzet azért bonyolult, mivel kiderült, hogy úgy en bloc a volt kormányzónak, mint egész, sehol sem emelnének és az utóbbi időben nem is emeltek(!) szobrot, csak a darabjainak.
A Mancs körképéből legalább is kiderül (Az elismert katona május 17.), Csókakőn – ahol júniusban Hatvannégy Vármegyével, Romantikus Erőszak koncerttel fűszerezett szoboravatót tartanak – Fűrész György polgármester inkább a katonai karriert emelné ki Horthyból, mint a deportálásokat, meg borzalmakat , de az nem is az ő felelőssége szerinte, csak a németeké (Horthyból a katonát ki Fűrészelte – mea maxima természetesen). Egyébként i s a szoborállítás pusztán egy párbeszéd megkezdését hivatott elősegíteni szavai szerint – a valósághoz hozzátartozik, hogy szobrokat még az életben nem emeltek közösségi viták kezdeményezésére, általában a kanonizált közösségi emlékezet szilárd megjelölései,melyek, büszkeséggel, és pozitív megerősítéssel látják el egy adott közösség tagjait. De az ilyen zsonglőrködést hagyjuk.
A Kerekiben elsőként (szobor kategóriában) felállított faszobor is inkább csak töredékekre fókuszált. Márton Lajos polgármester nem is vett részt az önkormányzati szavazáson a kérdésben, mert ellentmondásosnak látja a kormányzó eredményeit. Érdekes skizoid helyzetre mutat rá azonban, hogy ettől függetlenül azért – elmondása szerint –, ha ott lett volna, megszavazza a szobrot, mert alapvető kifogásai azért nincsenek a kormányzóval kapcsolatban. Az ötletgazda Csicsai László alpolgármester is csak a kormányzó katonai részének emelte a szobrot, legalább is a Mancsnak azt mondta, hogy államfői részét egész soványnak tartja a szegedi gondolat atyjának. Elképzelése szerint, ha csak a „jó” kormányzódarabnak emel szobrot, akkor még a politikai vita is elkerülhető. Kérdés, hogy a világ többi része is átköltözik-e az alpolgármester alternatív valóságába – ahol köztudott, hogy az egész szobor a daraboknak jár – , különben borítékolható, hogy vita lesz.
Kormányzó Szobor Kereki módra (sok személyre): en pöti gourmand tengerész, fehér lovas aszpibkban, jó katona szósszal, levagdosva Don-kanyar, deportálás, politikai döntésképtelenség, folyamatos tanácstalanság, elbaltázott kiugrási kísérlet ilyesmik, tálalás finom díszítéssel.
Természetesen a Debreceni Református Kollégiumban is csak Horthy diákkorának állítottak emléktáblát. Az elhelyező Baráti Kör elnöke ki is hangsúlyozta: csak annak. Ebből a szempontból Gyömrőn a Horthy park kapcsán nem született darabolós állásfoglalás, ott csak a kijelölt park területet szeletelték végül kisebbre, illetve Romsics Ignácz történész beszélt a kormányzó szerepéről, hibák és eredmények tükrében a júniusi avatás előtt.
A kronológia teljességéhez hozzá tartozik, hogy a dicső kezdeteknél ilyen Horthy-szeletelő szarozás még nem volt. 2001-ben Pátyon, az első kis méretű Horty köztér otthonában, majd a 2008-as rákoscsabai, majd zuglói emléktáblák átadásánál vélhetően még rendesen a volt kormányzónak adták, amit adták.
Aztán valami történt. Átléptünk a „kimért” kultusz kezdeti szakaszába, a változás oka, azonban ismeretlen.
Különben, ha azóta már csak az életúttól és cselekedetektől független apró-Horthyknak állítunk szobrot, érthetetlen, hogy azt miért nem lehet rendes csinálni. Mondjuk állítsuk ki a lábát, vagy külön a két kezét. A hagyományőrző Vitézi Rend megállapodhatna egy életútarányos anatómiai felosztásról is akár. Az otrantói győztesre emlékezvén rakd ki a bal kezét. Katonai karrierhez a torzó dukál. Diákként legyen a jobb lába.
A Fűrész György által kívánt társadalmi vita elindításához, ha meg tényleg akarjuk rakjunk az apró kormányzók mellé mindenhová egy hasonló méretű Kun Bélát. Legyen ő a bal láb. Aztán polemizálhatunk azon mit is jelent, hogy az adott történelmi helyzetben valami elkerülhetetlen, hogy vajon a terror fehéren, vagy vörösen az igazi, kinek hány magyar állampolgárt sikerült kivégeztetnie. A vita hevében ráadásul Dániel „kaszinótojás” Péter az egész kompozíciót az egoizmus és a bunkóság jegyében a szivárvány összes színével leöntheti.
Vagy hagyjuk inkább az egészet és állítsunk olyanoknak szobrot, akit nem szégyellünk felvállalni teljes egészében. Aki nem csak kimérve, darabolva jó, mint valami a húspultból.
Mert a talapzat a szobor támasza, a szobor pedig a közösségi emlékezésé, emlékezet pedig a nemzeti egységé. Ne daraboljuk fel, ami megmaradt belőlünk.
A végére csak mementóként egy minden preferenciától káros történelemhamisítás:
„Amit véghezvitt, az maga volt csoda. Szent Istvánnal, IV. Bélával, Mátyással együtt emlegetjük. Isten meghallgatta kedves magyarjai sirámait, amikor a világháború és a vörösterror után új vezért adott az országnak. Nemzeti hadserege élén, rendet tett az országban. Nem volt fehérterror és elnyomás. Egyedüliként mert ellentmondani Hitlernek. Nem a fasiszták oldalán, hanem a vörös rém ellen fogott fegyvert.” vitéz Harangozó János, a Vitézi Rend főkapitánya a kereki Horthy-szobor avatóján – sonline.hu
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kzoltana 2012.05.18. 16:55:50
„A Horthy-emléktábla debreceni helyreállítása a magyarság önsorsrontásának sötét jele.” Vattamány Gyula vallástörténész írása.
www.vagy.hu/tartalom/cikk/2227_gondolatok_a_horthy_emlektablarol
E.Katolnai 2012.06.22. 16:51:59
De látom neked is fáj a nemzeti magyar ébredés, hogy annyi év fizikai és szellemi terror után az egyszerű magyarok ébredni kezdenek, hátatfordítanak a sok hazugságnak, és ismét magyar hősöket, értékeket, érdekeket helyeznek előtérbe. Olyasmiket fogalmaznak meg, mondanak ki nyíltan, amiért a 70-es években a bolsi pribékek leverték volna a veséjüket. Én még emlékszem, h az idősebbek milyen félve mertek csak beszélni azokról a dolgokról, amit szigorúan tiltottak az olyanok, akiknek a magyar eszmélés elkezdése fáj.
Hiába volt a több mint 40 éves agymosás, nagyon sokan kezdenek ráeszmélni az igazságra és nemzetünk nagyjait büszkén vállalva egyre több fiatal utasítja el a nemzetközi/kozmopolita mérgező ideológiát. Bizony sokaknak fáj a 'fényes szelek' ideje elmúlása, mikor Wolf Izraelt és Auspitz Benjámint ünnepelték; nos ennek vége és most olyan magyar magyar vezetők emléke részesül tiszteletben, akik a nemzetüket segítették.